NÁŠ PRÍBEH

Alebo ako sme "vinohradničiť" začali 

S manželom sme založili malé vinárstvo na úpätí Malých Karpát v Limbachu. Chápeme vinohrady ako naše kultúrné dedičstvo, ktoré dotvára charakteristický ráz tunajšej krajiny a o ktoré sa treba starať s láskou, a preto sme sa rozhodli, že budeme v práci našich predkov pokračovať.

Hospodárime približne na rozlohe 2 ha viníc, ktoré sa nachádzajú v katastri obce Limbach a mesta Pezinok. Vína vyrábáme z našich viníc a o vinohrady sa staráme ekologicky, kedy o kvalitě vína rozhodujeme už priamo vo vinohrade.

Máme radi kontakt s ľuďmi, sme nadšení, pokiaľ môžeme vziať zákazníka do našich viníc alebo do historickej pivnice, prerozprávať mu náš príbeh a vždy sa snažíme vychádzať v ústrety. Chceme zákazníkovi sprostredkovať génia loci, ktorého objaví nie iba v tunajších vínách, viniciach, ale taktiež v nádhernom prostredí Malých Karpát. Poradíme s výberom vína na akúkoľvek udalosť, pripravíme odbornú degustáciu alebo Vás iba tak prevedieme po našom vinárstve.

Ale cesta k tomu, aby sme začali vyrábať vlastné víno, nebola zase až tak idylická.

Už pri štúdiu na vysokej škole Rado sníval o tom, že by v budúcnosti rád založil vlastné vinárstvo, však rodina môjho manžela vyrábala víno už po 4. generácie. Ale začať vyrábať kvalitné a dobrá vína a predávať ho komerčne nie je vždy tak jednoduché.

Pre mňa ako občianku Českej republiky a rodenú Pražáčku to znamenalo, že sa budem musieť presťahovať ďaleko od domova, od mojej rodiny, priateľov a známych. Po dlhom, ale naozaj dlhom zvážení som ale "vyšla" v ústrety novým zajtrajškom a odsťahovala sa za manželom a tak sa zo mňa stala Pražanda žijúca na Slovensku. Nebolo však samozrejme jednoduché, ale to by bolo na nejaký úplne iný príbeh. ☺

Čo bolo ale dôležité v našej ceste (od roku 2010), veľmi dlho sme si vlastne kládli otázku, akým smerom sa chceme posunúť, aké vína chceme vyrábať, akú koncepciu nášho vinárstva budeme mať, čo všetko chceme našim zákazníkom ponúknuť?

A tu sme narazili na kameň úrazu-my sme vlastne ani poriadne nevedeli.

Najskôr sme netušili, potom už sme mali každý nejakú predstavu, preto sme sa aj hádali a dokonca sme zvažovali, že touto cestou ani nepôjdeme. Pre mňa bolo toto obdobie veľmi frustrujúce, človek si stanoví nejaký cieľ, ale potom vlastne zistí, že dostať sa k tomu cieľu je veľmi náročné. Veľmi som v tejto fáze o nás pochybovala, že začneme vôbec niečo robiť. Snažili sme sa v tejto dobe navštevovať iné vinárstva na Slovensku, v Českej republike i v zahraničí, hodnotili, čo sa nám páči, čo nám nevyhovuje, čo by sme urobili inak, alebo naopak neurobili, jednoducho chceli sme získať nejakú inšpiráciu.

Taktiež sme vedeli, že finančne to bude zo začiatku veľmi náročné. Potrebovali sme na začiatok získať nejaký základ. Vedeli sme, že je možné prostredníctvom projektov z európskej únie nejaké peniaze získať. Podceňovali sme sa, že sami žiadny projekt nevypracujeme a tak sme v roku 2016 prostredníctvom sprostredkovateľskej agentúry zažiadali o pomerne vysoký nenávratný finančný príspevok v rámci programu Mladý farmár a dúfali sme, že to vyjde, mali sme k tomu dobré predpoklady.

Ale bohužiaľ, človek mieni, osud mení.......chybou agentúry náš projekt nebol ani posudzovaný a bol na začiatku hneď vyradený.

Súčasne sme sa snažili vymyslieť nejakú úžasnú etiketu, ale s grafikom, s ktorým sme všetko riešili, sme sa nemohli na ničom dohodnúť, komunikácia bola obtiažna a zdĺhavá. S výsledkom manžel nebol vôbec spokojný. Ďalšia zlá nálada, všetko na bode mrazu.

Ale práve tieto situácie boli pre nás zlomové. Hocikto by si povedal: "aha, tak ja končím, nemá to pre mňa zmysel". Lenže nás to nejakým zvláštnym spôsobom povzbudilo a od tej doby sa všetko posunulo nejakým smerom vpred, a to:

VYJASNILI SME SI SMER, KTORÝM PÔJDEME.

Žijeme v nádhernej podhorskej obci Limbach pri Malých Karpatoch, kde vinohradníctvo a vinárstvo má bohatú históriu. Obec bývala kedysi obklopená obrovským množstvom vinohradov, Limbach býval vyhlásenou obcou, kde sa vyrábal skvelý Silván. Bohužiaľ táto sláva už taká nie je.

Obec ťažko odoláva tlaku developerských projektov, okolité vinohrady miz, miz charakteristické stavby-vinohradnícke domčeky a s nimi úžasné historické pivnice.

Pretože sme vinári telom a dušou, rozhodli sme sa, že sa budeme snažiť zachovať túto tradíciu i u nás v Limbachu, tzn., nadväzujeme na to, čo už tu naši predkovia začali. Chceme ukázať krásy Limbachu, okolitých viníc a Malých Karpát, chceme ponúknuť zákazníkom, aby objavili genia loci v tom, čo tunajšiu oblasť robí krásnou a výnimočnou. Chceme tu zachovať pre budúce generácie vinohrady, hlavne tým, že obhospodarujeme súčasné, aj tým, že budeme vysádzať vinohrady nové.

A nakoniec naším cieľom je taktiež zachovať niektoré charakteristické stavby, ako napríklad naša historická pivnica, či degustačná miestnosť, ktorá odráža históriu nemeckých obyvateľov, žijúcich na území Limbachu do r.1945.

ZAČALI SME SI VER A SAMI SI PODÁVAME PROJEKTY NA ZÍSKANIE DOTÁCIÍ.

Ako sa hovorí, všetko zlé je pre niečo dobré-neúspech v roku 2016 nás neodradil, často sme si hovorili, že nám snáď tá vysoká škola na niečo bola, tak to musíme zvládnuť sami. V nasledujúcich rokoch sme podali niekoľko projektov a pre nemalé prekážky s projektmi sme boli úspešní. Získali sme tým aspoň základné finančné prostriedky a spolu s našimi financiami sme sa pustili do opravy vinohradov, či nákupu potrebného technologického vybavenia.

SKONTAKTOVALI SME SA S CHÁPAVÝM A PRACOVITÝM GRAFIKOM, KTORÝ NA NAŠE PODNETY ZHOTOVIL CHARAKTERISTICKÚ ETIKETU

-presne si pamätám ten okamih, keď som v roku 2018 pred Vianocami bola zúfalá, že skoro rok tvoríme etiketu a nič vlastne nemáme. Sadla som si večer k počítaču a začala hľadať...ale koho, niekoho na Slovensku, v Čechách? Ja som vôbec netušila. Ešte ten večer mi však padla do oka spoločnosť na Morave, ktorá na môj vkus tlačila nádherné etikety, jednoducho originálne. Hneď ten večer som písala email, že zháňame šikovného grafika, ktorý by nám zhotovil nie iba etikety, ale i logo a či sú schopní nám s tým pomôcť. Slovo dalo slovo, ďalší mesiac sme mali schôdzku a za ďalšie dva mesiace návrh nášho loga a etikety na víno.

Naša etiketa vystihuje jednoducho nás: Limbach, vinohrady, Malé Karpaty a vinárstvo Loczi z Limbachu: keď preskúmate detailne kresbu, nájdete mnoho motívov, ktoré vás prenesú do nášho vinárstva a okolia. Od srdca vinára poskladaného z bobuliek vína sa rozbiehajú cesty na pomyslenej mape milovanej krajiny, jeho telom prerastajú korene a okolité čriepky odkazujúce na miestne lesy i vinice, pamätný strom Limbu, ktorý je v znaku obce Limbach, kostolná veža v Limbachu, schody do vínnej pivnice i napr. slovenský dvojramenný kríž.

Pozrite video tu

V ROKU 2017 a 2018 SME PRIEBEŽNE ZAČALI OPRAVOVAŤ VINOHRADY, NAŠE VÝROBNÉ PRIESTORY A DEGUSTAČNÚ MIESTNOSŤ

Vinár sa musí vinohradom venovať, pokiaľ chce kvalitné víno. Postupne sme opravili stĺpiky a vysadili nové korene, v priebehu rokov postupne prechádzame na ekologickejšie obhospodarovanie vinohradov, nepoužívame herbicídy, postreky máme ekologické.

Vo výrobných priestoroch sa víno vyrábalo a uchovávalo odjakživa , priestory sme iba opravili, tak aby sme našim zákazníkom mohli ukázať nie iba historický pôvod týchto priestorov, ale s kľudným srdcom ukázať, kde víno vyrábame a skladujeme. Taktiež sme priebežne dokúpili potrebné technologické vybavenie.

I naša degustačná miestnosť prešla zmenou, zachovali sme opäť pôvodný interiér a zabezpečili potrebné vybavenie.

V ROKU 2019 SME UŽ OFICIÁLNE NAFLAŠKOVALI NAŠU PRVÚ PRODUKCIU

Bol to pre nás náročný rok, veľa práce, ale úsilie stálo za to. Naflaškovali sme odrodu KERNER a odrodu SVÄTOVAVRINECKÉ z roku 2017, ktoré nám rok zrelo v barikových sudoch. Od jari tohto roku máme tieto vína v našej ponuke.

"Len tak" sme sa skúsili zúčastniť významnej vinárskej súťaže 

Prague Wine Trophy 2019

a vyhrali sme s odrodou Svätovavrinecké barikové regionálneho šampióna. Čo je pre iného vinára niekedy samozrejmosť, pre nás je to veľké zadosťučinenie. Trochu odmena za naše úsilie, trochu uistenie, že víno chutí nie iba nám a že ideme správnym smerom.

A spoločnosť, ktorá nám tlačí naše etikety, prihlásila etiketu do súťaže:

Obal roku 2019,
kde sa účastnia ako české, tak slovenské firmy. Etiketa sa páčila i odbornej porote, kde sme vyhráli najlepšiu vinnú etiketu.

Už sme s manželom prešli nemalý kus cesty, no až teraz vieme, že ešte ďalší kus máme pred sebou. Čaká nás veľa ďalších výziev napr. výsadba nového vinohradu alebo oprava historickej vínnej pivnice.

Každopádne dúfam, že náš príbeh Vás inšpiruje k tomu, aby ste náš kraj navštívili a pokúsili sa z neho získať to najlepšie, čo poskytuje.

Vinárstvo Loczi z Limbachu je vinárstvo, ktoré Vám:

-ponúka vína z ekologicky obhospodarovaných vinohradov, vína vyrábaná iba z odrôd, ktoré rastú v Malokarpatskom regióne
- pomôže vybrať vína na oslavu, svadbu, ako darček, alebo iba tak pre potešenie
-usporiada ochutnávku alebo oslavu podľa priania zákazníka
-zrealizuje koncept tzv. Firemného vína
- a nakoniec predsa umožni objaviť genia loci miestného regiónu


Na zdravie

Kto sme

Martina Locziová
Narodila som sa v Prahe, kde som taktiež študovala Českú zemedelskú univerzitu, odbor: zootechnika. Medzi moje koníčky patrí : varenie, pečenie, chov zvierat, cestovanie. Na vysokej škole som sa spoznala s Radkom, kedy som sa v roku 2008 za ním presťahovala na Slovensko.

Radko Loczi
Narodil som sa v Bratislave do rodiny, ktorá pestovala vinič už 4. generácie. Medzi moje záľuby patrí finančné poradenstvo, ktorému sa ešte stále venujem ako moje hlavné živobytie, ďalej cestovanie. 

Spolu "vlastníme" a vychováváme troch nádherných synov.